Dnes se dostaneme ke grafickým programům jednoduše online a cokoliv potřebujeme, může být hotové během pár hodin. Každý, kdo má jen trochu grafické cítění si může vytvořit plakát, vizitku, reklamu na sociální média a dokonce i životopis. I přesto ale, stále musíme dodržovat určitá pravidla etiky i obsahu.
Všichni toho máme dost co nabídnout. Ale všichni máme také určitou komfortní zónu a limity. Na cestě za vysněnou kariérou musíme často vystoupit ze své komfortní zóny. Nemusíme nutně dělat něco, co nám nejde nebo nás nebaví, ale být flexibilní a umět se přizpůsobit okolí může často být klíčem k úspěchu. Když se ucházíte o několik různých pozic, i když se mohou zdát podobné, vždy osvěžte svůj životopis tím, že se zaměříte na potřeby dané pozice.
Načtěte si o společnosti tolik, abyste pochopili, jaké dovednosti vyžadují. Někdy v životě nasbíráme zkušenosti z různých brigád a prací, které nás nějakým způsobem zformovaly, ale to neznamená, že ta daná činnost bude mít pro nás roli v kariéře na kterou se soustředíme primárně.
Například prodej zmrzliny při škole vám určitě dal dobrý pohled na to, jak je těžké pracovat ve službách a jednat se zákazníky. Pravděpodobně vás to udělalo chápavější a trpělivější, ale asi to nebude vaše kariérní cesta, kterou jsme si vybrali, když jste vystudovali medicínu. Dovednost být trpělivý možná využijeme, ale to, že jste ji získali v práci ve zmrzlinářství, není ve vašem životopise důležitá.
Jak a proč to upravovat
Před veškerými úpravami se ujistěte, že společnost znáte, chápete její hodnoty, cíle a to, koho hledají. Pak podle toho upravte svůj životopis.
Vymažte nebo přesuňte níže informace, které nejsou pro danou pozici relevantní a důležité, a nahoru přesuňte informace, které odpovídají požadavkům společnosti, do které se hlásíte. Opět zdůrazněte dovednosti a silné stránky potřebné pro danou pozici.
Například žádost o zaměstnání v imigrační advokátní kanceláři může mít jiné požadavky než žádost o zaměstnání v advokátní kanceláři pro domácí občany. Můžete být vzdělaní a zkušení v obojím, což je skvělé, ale své znalosti imigračního práva uveďte do popředí a ostatní zkušenosti jako sekundární informaci, čili níže ve vašem CV.
Priority
Vyzdvihněte to, co je pro danou pozici důležité, a to, co důležité není, dejte do pozadí nebo vůbec neuvádějte. Pouze vypište to, co daná firma potřebuje vědět. Pokud to nemáte nic, co by se “shodovalo” s požadavky, které jsou uvedené v inzerátu, vždy se zkuste soustředit na své další silné stránky, o kterých si myslíte, že by mohly být pro danou práci přínosné a alespoň odpovězte na všechny firmou vypsané body, které tam mají uvedené, protože to vzbudí dojem zájmu, což je velmi důležité.
Není nutné říkat, že jste pracovití, dochvilní, týmový hráči nebo skvělí v dokončování projektů, protože to se od vás očekává na jakékoliv pozici v jakémkoliv zaměstnání a v jakékoliv kariéře, pokud chcete být úspěšní.
Spíš se zaměřte na své jedinečné osobnostní rysy, jako je kreativita, manažerské schopnosti, vlastní perspektiva, názor a pohled na svět. Kromě toho by nikdo ve svém životopise neuváděl, že je vášnivým spáčem. Každý chce v CV vypadat jako vzorný zaměstnanec, ale pravdou je, že všechny tyhle vlastnosti se ukážou už během prvního pohovoru.
Životopis z perspektivy HR pracovníka
Chceme vám dát co nejvíce informací můžeme. Stejně jako v životě potřebujete empatii, abyste se na situace mohli podívat z jiné perspektivy, napadlo nás, že názor personalisty by vám mohl poskytnout úplně nový nadhled.
Personalista v akci – rozhovor s personalistkou advokátní kanceláře: Ptali jsme se zkušené personalistky z právnické firmy, která se nachází v Kalifornii, USA a sepsali jsme pro vás její jedinečný pohled na přijímací řízení do jejich kanceláře:
Pro mě je důležitý motivační dopis, který je napsaný na míru naší nabídky, protože to ukazuje, že si zájemci našli čas na vyhledání důležitých informací o naší společnosti. V takovém motivačním dopise obvykle najdete i dobrý příklad psaní, který vám hodně napoví o uchazeči.
Ráda dostávám životopisy, kde jsou informace snadno k nalezení na jedné stránce. Málokdy někdo potřebuje více než jednu stránku. Jednoduchý a snadno čitelný životopis si vždy získá mou pozornost.
V závislosti na pozici obvykle nepotřebuji pracovní historii delší než 20 let. Nepotřebuji znát ani ničí koníčky nebo volnočasové aktivity.
Podle mého názoru nejsou pro práci potřeba žádné fotografie ani grafika, ale to platí jen v případě naší advokátní kanceláře. Příliš mnoho tabulek a grafiky může být matoucí, a pokud hledání informací trvá příliš dlouho, obvykle takový životopis vynechám. Jednoduchý a snadno čitelný je to, co upoutá mou pozornost.
Určitě nedoporučuji portréty, i když jsou profesionální, nebo jakékoliv fotografie. Mohou navodit diskriminaci a odsuzování. Opět je to ale z pohledu naší advokátní kanceláře. Možná fotografie portrétu jsou důležité v jiném oboru, ale ne pro ten můj. Všechny mé odpovědi vycházejí z mého oboru práce.
Nemyslím si, že by se dalo poznat, zda se daná osoba hodí, pouhým pohledem na životopis, ale obvykle neodpovídám na životopisy, které neobsahují informace, které jsem požadovala ve svém inzerátu na pracovní pozici. Je velmi důležité věnovat pozornost tomu, jaké informace jsou vyžadovány. Pokud jsou požadované informace obsaženy, i když neodpovídají našim potřebám, stejně bych dotyčného pozvala na pohovor. Svědčí to o tom, že tomu věnoval pozornost.
LinkedIn je jednou z největších profesních sociálních sítí a platformou pro hledání zaměstnání. Abyste se ujistili, že jste na úspěšné cestě, shrnuli jsme několik bodů, kterými můžete svůj profil na LinkedIn také vyzbrojit. A také proto, že teď už víte, že ho máte zahrnout do svého životopisu, že ano… 🙂
Doporučení od LinkedIn experta Petra Schwanka
Upravte svůj profil s cílem zaujmout vašeho potenciálního zaměstnavatele
Motivační citáty na profilu a nic neříkající certifikáty dnes nikoho moc neohromí. Lidé chtějí znát vaše hodnoty, vaši vizi a především vaši expertízu. Tedy v čem jste dobří a lepší než ostatní. Využijte na profilu panel „Informace“ a právě v něm zkuste tyto hodnoty stručně vypsat. Podobně „pročtenářsky“ pak přistupujte k popisům vašich aktuálních i minulých pracovních pozic.
Kvalitní fotografie
Jak na profilové, tak na „timeline“ fotografii musí být jasně patrné, že jste si na ní dali záležet. Profilová fotografie má být portrét, na kterém se usmíváte a je vám vidět do obličeje. Zároveň dejte pozor na ponuré a temné fotky. Ať jsou dobře nasvětlené. V „timeline“ fotografii zase akcentujte činnost, ve které se momentálně pohybujete nebo pohybovat chcete. Co takhle „momentka“ z nějaké přednášky? Ze školení? Nebo z jiné zajímavé události, která se vztahuje k práci? Nepatří sem určitě hezká, ale nerelevantní fotka z rodinného zájezdu do Jizerek.
Propojit se s relevantními lidmi
LinkedIn hraje na kvalitu před kvantitou. Zkuste si vyhledat lidi, kteří pro vás mohou být zajímaví třeba tím, že pracují ve firmě, kde se chcete ucházet o místo.
Probuďte emoce v sekci „motto“
Fotografie a „motto“ je často to první, co u vás uživatelé LinkedInu vidí. Proto zkuste v prostoru pro „motto“ vyjádřit nějakou emoci nebo vaši superschopnost. Berte to jako cvičení, zda jste schopni sami sebe autenticky a emotivně popsat, čím můžete být firmám užiteční.
Doufáme, že se vám náš článek líbil a je pro vás dostačujícím zdrojem informací! Pokud jsme něco vynechali, dejte nám prosím vědět. Tým LIGS University vám přeje hodně štěstí při hledání vysněné práce.
Autor: Nicole Kleinová