Už jste slyšeli o vision boards? V českém jazyce se jim přezdívá nástěnky snů. Někteří lidé věří, že vision boardy jsou jen ztrátou času, jiní na ně nedají dopustit. Osobně si myslím, že se jedná o situaci, co člověk to názor. Jaká je tedy jejich funkcionalita a opravdu stojí za to si svou nástěnku snů vytvořit? Na tohle jednotná odpověď neexistuje. Je jen na vás, zda se rozhodnete dát této formě motivace šanci, vytvoříte si vlastní vizi a pokusíte se najít způsob, jak vize dosáhnout.
Co si pod pojmem motivace představit? Je motivace skutečně důležitá pro dosažení našich cílů? Stejně, jako většina lidské populace se ani já necítím být doopravdy motivována na 100% každý den. Výzkumy z posledních let ukazují, že motivace není všudypřítomná. Při práci na svých snech se na ni nemůžete stoprocentně spolehnout. Nedá se kontrolovat. Jeden den je tu a druhý den je pryč. A to proto, že je založena na emocích které fungují na stejném principu.
Opakem je disciplína, která je přítomná kdykoliv ji potřebujete. Jedná se o rozhodnutí z vlastního rozumu, vychází z naší logiky a je to něco, co můžeme ovládat. Disciplína je hnacím motorem, který nám pomáhá činit správná rozhodnutí a jít cestou, která je pro nás z dlouhodobého hlediska správná. Je pravým opakem emocionálně založených rozhodnutí nebo rozhodnutí na základě radosti.
Radost je také hnací silou. Rozdíl tkví v tom, že obvykle rozhoduje o volbě, která je pro nás v danou chvíli příjemná. Výhledově nám může takové rozhodnutí pěkně zavařit.
V obou případech se jedná o naši přímou volbu. Můžeme si vybrat mezi potěšením – pohodlím nebo disciplínou – nepohodlím. Výsledkem jsou vyplavené endorfiny. V případě disciplíny je to trochu složitější, protože vyžaduje krok navíc. Obvykle s ní ruku v ruce bohužel nepřichází motivace.
Pojďme si to ukázat na konkrétním příkladu. Jsem motivovaná dát si večer Netflix a chill. Co mi to ale přinese v horizontu 10 let? Nic. Co kdybych se ale rozhodla jít cestou disciplíny a místo Netflixu si šla zacvičit? Aha! Z dlouhodobého hlediska se budu cítit lépe a udělám první krok ke zdravějšímu životnímu stylu nebo k mým dalším cílům. S oběma aktivitami se budu cítit naplněná a spokojená v daném momentě. Budou mi však obě zkušenosti stejně užitečné za jeden nebo dva roky?
V minulém článku “Stanovení cílů – článek pro úspěšný rok” jsme se bavili o tom, jak poznat sami sebe. Ujasnili jsme si rozdíl mezi pojmy cíl a vášeň. A také jak si spnit naše sny. Teď už víme, že motivace není k dosažení cílů nutná, rozhodující je pro nás disciplína. Potěšení nám přinese dočasnou úlevu, ale prodlouží dosažení “životního” cíle.
Vision board je vizuální projekcí našich cílů a snů. Kým chci být? Co chci dokázat? Jaký chci mít rok? Má nás motivovat. A však bez disciplíny bude nástěnka jen prapodivnou koláží, která škaredě “zdobí” naši zeď.
Fungovat může také jako velký pomocník pro udržení produktivity. Dala jsem pro vás dohromady několik tipů, kterých se při tvorbě vision boardu můžete držet.
Takhle NE!
Zkuste to takhle:
Fantastické věci, jako jsou drahá auta, velké domy, miliony korun na kontě nebo cestování po světě… Jak daleko jste od takových cílů? Je to váš konečný cíl, nebo je to něco, čeho můžete dosáhnout letos? Na nejlepší věci v životě se vyplatí počkat. Dejte si na čas, nesoustřeďte se jen na finální cíl, naopak, zaměřte se na kroky, které musíte udělat mezi tím. A přesně ty zaneste na svoji nástěnků snů.
Zamyslete se nad tím, jak jste došli daleko. Každým rokem jste o krok blíž k životu, po kterém toužíte. Znovu a znovu si tvořte nástěnku s vizí. A pokud něco nejde podle plánu, nebojte se své cíle pozměnit. Neustálá honba do velkého finálne, může vést k tomu, že své sny nikdy neuskutečníte.
Lidé získávají motivaci z dosahování cílů. Po odškrtnutí úkolu se téměř okamžitě dostaví pocit satisfakce, protože jsem něco dotáhla do konce. Pokud si vytvoříme úkol, jehož splnění trvá 20 let může dojít ke stagnaci. Budete mít pocit, že jste neúspěšní, a stejně jako většina lidí svou snahu nakonec vzdáte. Proto se při vytváření vision boardu zaměřte hlavně na vaše potřeby v daném roce. Zamyslete se nad tím, co můžete zlepšit. Dejte si pouze jeden nebo tři úkoly, které chcete splnit. Nesnažte se během roku postavit hrad. Nejprve postavte základy. Další rok se zaměřte na hrubou výstavbu a nakonec přidejte střechu. Každý rok zhodnoťte, jak na tom jste. Nebojte se udělat krok zpět pokud potřebujete více času, abyste upevnili základy. Kreativita se cení, ale nezapomeňte, že na prvním místě jste vždycky vy.
Chcete se o vision boardech dozvědět víc? Připravila jsem pro vás přehled článků a videí, ze kterých můžete čerpat další užitečné informace.
Mel Robbins a její pohled na vision board.
Mel Robbins o záměru vision boardů
Psychology today o tom, jak mozek pracuje a vision board z vědeckého pohledu.
Závěrem doporučuji online nástroj Canva, je to skvělý pomocník pro ty, co neholdují tužce a papíru. Je bezplatná a nabízí templaty pro tvorbu digitálních vision boardů.
Author: Nicole Kleinova